Jei gaminsite iš dirbtinio medaus, meduoliai (ne tik šie, bet ir visi meduoliai gaminami su medumi) greičiau suminkštės. Jei gaminate kelios dienos prieš šventes ir norite minkštų meduolių- neslėpkite meduolių į sandarius indus ar dėžutes, palikite juos atvirame inde, lėkštėje, kad suminkštėtų, galite prie meduolių padėti prapjauto obuolio puseles ar skilteles, taip greičiau prisigers drėgmės ir taps minkšti :)

Katarzynki tai lenkiški meduoliai kilę iš Torunės. Legenda pasakoja, kad Katarzynki vadinami malūniniko dukters garbei, kuriai buvo liepta paruošti gardžių vaišių karaliaus vizito Torunėje metu. Bitės pakuždėjusios į kepinius ir duoną įdėti medaus, nuo to laiko kai karalius paragavo šių kepinių jie žinomi visoje Europoje…

Lenkijoje meduolių “katarzynki” galite rasti įvairių rušių – paprastų meduolių, aplietu šokoladu arba baltu glaistu.

Dalį saviškių meduolių apliejau saldžiarūgščiu gajumi, turbūt net ir sakyti nereikia, kuriems sūnus teikė pirmenybę :D

katarzynki

Reikia:

  • 400 g. miltų
  • 200 g. medaus
  • 50 g. kambario temp. sviesto
  • 70 g. cukraus
  • 1 v. šaukšto kakavos
  • 1,5 a. šaukštelio meduolių prieskonių
  • 1 kiaušinio
  • 3 a. šaukštelių kepimo miltelių

katarzynki

Jei naudosite dirbtinį medų tai jo kaitinti nereikia, bet jei natūralų reiktų jį pakaitinti kartu su sviestu, cukrumi, kakava bei prieskoniais. Atvėsinkite iki kambario temperatūros ir supilkite į dubenį. Įmuškite kiaušinį ir išmaišykite iki vientisos masės. Palaipsniui dėkite persijotus miltus su kepimo milteliais.

Suminkykite tešlą, ji gaunasi šiek tiek lipni, bet palikite tešlą 15-25 min. pastovėti, po to ant miltais pabarstyto stalo iškočiokite tešlą apie 5 mm. – 1 cm. storio bei išspauskite norimos formos figūrėles.

Paruoštus meduolius sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, aptepkite paviršių vandeniu ir dėkite kepti į įkaitintą iki 190°C orkaitę apie 10-12 min.

Nekepkite ilgai, nes tada meduoliai išsausės ir bus kieti.

Atvėsusių meduolių vieną pusę galite pamirkyti į glajų, kurį ruošiau iš cukraus pudros ir citrinos sulčių, dėl rūgštelės papildomai įberiau dar citrinos rūgštelės.

katarzynki

P.S. tik nepadauginkit miltų bei neperkepkit ;)

Skanaus ir gražaus švenčių laukimo!