ispaniskos midijos pomidoru padaze

Šiek tiek info apie midijas:

Midijos, kaip ir austrės, priklauso dvigeldžių moliuskų šeimai. Jų ypač gausu negiliuose vandenynų pakrančių vandenyse, kur šie moliuskai auga prisitvirtinę prie uolų. Būtina sėkmingo jų gyvavimo sąlyga – švarus ir neužsistovintis vanduo. Mūsų laikais midijos auginamos specialiose „fermose“. Šį įdomų ir sudėtingą procesą, anot vienų šaltinių, 1234 m. išrado airių jūreiviai, anot kitų – prancūzai. Dirbtiniu midijų veisimu užsiimantys augintojai nėra susitelkę kuriame nors viename regione, o pasklidę po visą pasaulį. Tiesa, daugiausia jų užaugina ispanai, taip pat nemažai midijų eksportuoja Naujoji Zelandija. Mūsų dienomis visame pasaulyje per metus išauginama apie 1,4 mln. tonų midijų.

Midijose daug proteinų, mineralinių druskų, fosforo, geležies ir vitaminų А, В1, В2, В6, С. Anot dietologų, baltymų midijų mėsoje netgi daugiau nei labai vertinamoje veršienoje ar žuvyje. Be to, puiku tai, kad nors midijose apstu naudingų medžiagų, jų mėsa nekaloringa, taigi šiomis jūrų gėrybėmis gali mėgautis ir visi besirūpinantys savo kūno linijomis. Midijų mėsa kaip dietinis produktas rekomenduojamas tiems, kurie skundžiasi ateroskleroze, cukriniu diabetu, mažakraujyste, taip pat pagyvenusiems žmonėms.

Geriausios midijos surenkamos nuo birželio vidurio iki vasario pabaigos, o rinktos balandžio ir gegužės mėnesiais yra nepakankamai riebios, tad ne tokios skanios.

Midijos transportuojamos atvėsintos. Jei nusipirkote gyvų nevalytų midijų, pirmiausia gerai jas nuplaukite po tekančiu vandeniu, aštriu peiliu nuo kriauklelių nugrandykite prilipusį purvą, vandens augalų liekanas ir pan. Taip pat reikia nuplėšti savotiškas „barzdeles“, kabančias ties geldelių susijungimu. Midijų geldelės turi būti sandariai uždarytos arba, jei jos praviros, turi tuoj pat susiverti vos į vieną jų pabeldus. Jei midija gyva, ji laiko geldelę stipriai suspaustą, tačiau ši turi atsiverti, palaikius 20 min. šaltame vandenyje ar verdant (jei neatsidarė, tokias reikia išmesti).  Tokiu būdu patikrinę midijas nedvejodami išmeskite tas, kurios nesusivėrė ar yra kaip nors pažeistos. Atrinkę gerąsias, darsyk jas nuplaukite, kad nebeliktų jokių purvo ar smėlio pėdsakų.

Verta žinoti, kad virdamos geldelėse šviežios midijos išskiria nemažai vandens, todėl prieš verdant daug vandens nepilkite. Paprastai šias jūrų gėrybes rekomenduojama virti storų sienelių puode. Ant didelės ugnies uždengtą puodą su midijomis užteks palaikyti kelias minutes (7–10), kol kriauklelės prasiskirs ir padvelks puikus aromatas. Dėmesio, būtinai išmeskite tas midijas, kurios verdant neprasivėrė!

Paprasčiausias gaminimo būdas yra jas virti 5 min. sultinyje su vynu, žalumynų rinkiniu, svogūnais ir lauro lapais. Taip pat jos skanios keptos su česnakiniu žalumynų padažu, pavoliotos džiūvėsėliuose arba paruoštos itališkai, patroškinus su pomidorų padažu. Taip paruoštos jos užgeriamos raudonu Toskanos vynu. Atidarytas midijas galima kepti ant grotelių su citrinų sulčių, česnako ir aitriosios paprikos mišiniu.

Ir pabaigai: išdarinėję 1 kg šviežių midijų gausite 180 g mėsos.

Šaltinis: Lietuvos rytas ir Jūros gėrybės.lt

Taigi, pačią svarbiausią informaciją apie midijas manau pateikiau, o dabar ko reikia mano midojoms pomidorų padaže

ispaniskos midijos pomidoru padaze

Reikia (2 asmenims):

  • 1,5 kg. šviežių ispaniškų midijų
  • 1 v. šaukšto alyvuogių aliejaus
  • 2 skiltelių česnako
  • 1 stiklinės balto sauso vyno
  • skardinės konservuotų pomidorų savose sultyse
  • 1/2 a. šaukštelio maltos paprikos
  • žiupsnelio šviežiai maltų pipirų

Midijas nuvalykite (kaip nuvalyti skaityti aukščiau), nuplaukite.

Giliam storiadugniam puode ant alyvuogių aliejaus pakepinkite smulkintą česnaką, sukrėsti pomidorus, papriką, patroškinti keletą minučių, po to supilti vyną bei įberti pipirus, dar kelias minutes patroškinti, kai padažas ima tirštėti sudėti nuvalytas midijas, uždengti ir patroškinti apie 5-7 minutes, kol midijos atsivers.

Midijas išimti į lėkštę, jei padažas lieka skystas (priklauso nuo to kiek vandens midijose buvo) galima ant didelės ugnies iš padažo išgarinti vandenį kol padažas sutirštės. padažą supilti ant midijų ir patiekti su citrinos skiltele bei prancuzišku batonu (kurio dėja nulėkusi į parduotuvę negavau) arba skrusinta duona.

ispaniskos midijos pomidoru padaze

P.S. druskos papildomai nedėjau, nes man buvo pakankamai sūru nuo midijų išskirto vandens.

Skanaus!